kolmapäev, 25. september 2013

Hingamistehnikad, mis parandavad meie tervist

        Me ei kuule ega näe energiat meie ümber ega saa seda ka puudutada, kuid me saame selle toimet tunnetada. Näiteks nii, nagu me ei näe oma silmaga tuult, aga tunneme seda ja näeme tema liikumise tagajärgi.
 
Meie kõigi füüsiline elu algab esimese hingetõmbega ja lõpeb viimasega - igaüks vajab eluks õhku. Kuid on veel midagi, mida me õhust saame. Vanad joogid tunnetasid juba igivanast ajast õhus substantsi, millest oleneb kõigi elusolendite elutugevus ja vitaalsus. Selle substantsi märkimiseks kasutati sanskritikeelset terminit "prana" (eestikeelses kirjapildis ka praana, mis väljendab elujõudu). Inimene võib seda elujõudu juhtida ja suunata kindlasse kehaossa või organisse, seda niimoodi tervendades.
 
Paljudel on näiteks praana ehk elujõu energia liikumine ülakehas blokeeritud. Neil on tihti peavalu, õlad ja turjalihased on pinges. Kui piisavalt hea ringlus pole ka alakehas, on probleeme seedimisega, vereringega jalgades ja tasakaaluga.
 
MIS ON PRANAJAAMA?
 
Sanskritikeelse termini "pranayama" all mõeldakse tavaliselt hingamise valdamist. Kuid see on tuletatud kahest sõnast - "prana", mis tähendab eluenergiat ja "ayama", mis koosneb omakorda kahest sõnast ja tähendab"venima nagu vibu". See tähendab arengut ja laienemist. Pranajaama on energia kokkukogumise ja suunamise protsess, mis eemaldab takistused vitaalses kehas (tunnetes ja emotsioonides). Pranajaama on seega hingamise kontrollimine või valitsemine.
 
Me kõik hingame ja peame seda ühtlasi nii loomulikuks, et tavaliselt sellele suuremat tähelepanu ei pööra. Enamasti kasutame hingamiseks vaid kopsude ülemist osa ja kipume vahel isegi õhku suu kaudu sisse ahmima. Hingata tuleb tegelikult läbi nina, sest ninas on mustusepüüdjad ning kaitsefiltrid. Ninas toimub ka sissehingatava õhu soojenemine ja niisutamine. Suu kaudu hingates on aga kõiksugu haigusekandjatele, pisikutele ning tolmule teed valla, külm õhk liigub otse kopsu, kahjustades õrnu hingamisorganeid.
 
Hingamine toimub kahel tasandil: teadlikul ja alateadlikul. Paljudes vanades kultuurides usutakse, et inimese eluea määrab elu jooksul tehtud hingetõmmete arv. Mida aeglasemad ja rahulikumad on meie hingetõmbed, seda kvaliteetsem ja pikaajalisem on meie elu. Mõtted ja emotsioonid saavad toitu hapnikust ja iga uus sissehingatav õhusõõm toob meile kuhjaga uusi mõtteid ning emotsioone. Seepärast ei suudagi me end ärritudes kontrollida, hingamine muutub automaatselt kiiremaks ning rahunemiseks soovitatakse hakata kõigepealt palju aeglasemalt ja sügavamalt hingama. Vanarahval oli õigus, soovitades ärritudes kümme korda sügavalt sisse-välja hingata või mõttes sajani lugeda.
 
Hingamise kontrollimise praktikat võib iseloomustada kui sissehingamise, väljahingamise ja hinge kinnipidamise tahtlikku kontrolli. Pranajaama leiutasid vanad joogid, et tuua teadvelolek igasse ajahetke, et suunata ja juhtida eluenergia voogu ning muuta meie teadvuseseisundit ja füüsilist olekut (tervist).
 
Pranajaama eesmärkideks võib lugeda paremat tervist, nooruslikkust, keskendumisvõimet ja emotsioonide valitsemist. Pranajaama üldine eesmärk on lihtsustatult tervislike hingamisharjumuste loomine, mida tuleb alguses teadlikult harjutada, kuid mis muutuvad ajapikku kehale omaseks ja automaatseks. Pranajaama arendab teatud praktilisi hingamisvõtteid, mida saame vajaduse korral teadlikult või alateadlikult kasutada. Hingamise valitsemise oskus on väga oluline igapäevaelus, kuid näiteks ka mediteerides, sest see aitab luua sobiva meeleseisundi, sarnanedes mõnevõrra hingamisega magamise ajal. Eelkõige aga aitab hingamise valitsemine parandada igapäevaelu kvaliteeti, tervist ning enesetunnet.
 
Siinkohal mõned pranajaamad hingamisteede puhastamiseks ja külmetushaiguste ennetamiseks.
 
UJJAYI PRANAJAAMA
 
Sobib kurgu puhastamiseks ja rindkere avardamiseks. See harjutus lõdvestab keha ja rahustab mõistust, soodustab meditatsiooni ja loob kehas sisemise surve, stimuleerib vereringet ja ainevahetust.
 
Kuidas teha?
 
Pikk, aeglane ja sügav hingamine läbi nina, tähelepanu on keskendatud kurgule. Loo kerge pinge kurgu tagaosas (häälekõris): see kitsendab õhu läbipääsuteed ja kontrollib õhuvoolu, reguleerides hingamistsükli pikkust. Tekib kahisev heli. Alusta hingamist läbi nina pikkade aeglaste hingetõmmetega. Võid alustada hingamist lahtise suuga, sosistades sisse ja välja hingates ahh, nii et kõrvalseisja seda kuuleb. Jälgi, et keha oleks lõdvestunud. Tee kuni kaks korda päevas mitte üle 5 minuti korraga.
 
HATHA SHUDDHI PRANAJAAMA
 
Sobib vasaku ja parema ninasõõrme puhastamiseks ja viirushaiguste ennetamiseks.
 
Kuidas teha?
 
Istu lootosistes või lihtsas isteasendis, selg sirge, keha lõdvestunud. Hinga sügavalt läbi mõlema ninasõõrme sisse. Vajuta õrnalt kinni parem ninasõõre ning hinga pikalt ja jõuliselt läbi vasaku sõõrme välja. Korda sama läbi parema ninasõõrme hingates. Tee kord päevas hommikuti, 5 korda kummagi ninasõõrmega. Pärast harjutust tuleb teha 5 tsüklit Ujjayi hingamist.
 
PURNA SHUDDHI PRANAJAAMA
 
Hingetoru ja bronhide puhastamiseks ning neis oleva lima vähendamiseks.
 
Kuidas teha?
 
Hinga sügavalt läbi nina sisse ja pikalt ning jõuliselt läbi suu välja. Hoia huuled veidi avatud, ülahuul pisut üle alumise, nagu puhuks flööti või suupilli. Tee kord päevas hommikuti 7 korda. Pärast harjutust tuleb teha 5 tsüklit Ujjayi hingamist.
 
TOOKAM PRANAJAAMA
 
Soodustab sügavat ja rahulikku und.
 
Kuidas teha?
 
Hinga aeglaselt ja sügavalt läbi nina sisse ja lõdvestunult välja (sarnaselt hingad ka magades). Hingamise rütm on järgmine: pikem sissehingamine ja sellest poole lühem väljahingamine. Tee seda voodis pikali olles enne uinumist (kuni 15 korda).
 
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.