kolmapäev, 11. september 2013

Selitatud või "vedel kuld" ehk ghee

        Selitatud või ehk ghee (eestipäraselt ghii) saadakse või pikaajalisel kuumutamisel madalal temperatuuril, kuni võist on eraldatud kogu vesi ja piimasuhkur on karamelliseerunud ning järele jääb selge, kuldse jumega rasv. Sellel on kuninglikult peen, veidi magus ja õrnalt pähkline maitse ning aroom. Teda võib korduvkasutada. Ja ta ei tõsta vere kolesterooli taset.
 
Ghii ehk “vedel kuld” on puhas võirasv, mis on parim küpsetamisvahenditest. Veedakirjandus kirjeldab ghiid kui “aju toitu”, sest ta teravdab mõistust ja parandab mälu. Ghii soodustab seedimist, ärritamata magu ja aitab tasakaalustada mao happelisust. Ghii aitab kanda maitseainete ja teiste toiduainete raviomadusi keha kudedesse ja rakkudesse, mistõttu loetakse teda ajurveedas toiduaineks, mis toob head tervist, elujõudu ja pikaealisust.
 
Ghii on samuti hea kuiva naha korral, toimides niisutavalt ja toitvalt keha seest väljapoole. Ghiid võib kasutada ka välispidiselt naha võidmiseks.
 
Või sees on umbes 80 % rasva, 18 % vett ja  2 % piimavalku. Ghii valmistamisel aurab vesi ära ja piimavalk, mis muidu juba 120 kraadi juures kõrbema hakkaks, eraldatakse samuti, nii et järele jäänud kvaliteetne võirasv kannatab kuumutamist 190 kraadini.
 
Ghii valmistamine pole keeruline ja õigesti tehes nõuab väga vähe koka tähelepanu.
 
1 kuni 5 kg maitsestamata 82 % võid
 
1) Esimesel korral soovitan võtta suur pott. Või sulatamiseks vali keskmine kuumus. Varu aega, sest kui liiga ägedalt alustada, jõuab osa võist põhjas juba praadima hakata.
 
2) Kui või on sulanud ja võimassi pind on kaetud valge koheva vahuga, vähenda kuumus väikseima võimalikuni. Nüüd võid jätta ta üksi ilma segamata keema. Kui ghii kipub põhja kõrbema, on kuumus liiga suur. Eesmärk on võist kogu vesi välja aurutada ja piimavalk eraldada. Piimavalgu saab ka lühikese ajaga kätte, aga liigkärsitu keetmisega jääb osa vett ghii sisse ja hiljem läheb väärt kraam lihtsalt hallitama.
 
3) Selle koheva vahu võid korjata vahukulbiga purki. Järgmised paar päeva saad kasutada seda putrudesse, aedviljapadadesse, suppidesse, teraviljaküpsetistesse jm toitudesse lisamiseks. See on puhas piimavalk. Kogu vahtu, mis ghii valmistamise protsessi käigus tekib, pole vaja ära riisuda. Kui Sa ei riisu, settib ta ise hiljem põhja.
 
4) Kuidas aru saada, et ghii on valmis? Ghii on valmis siis, kui vahtu enam juurde ei teki. Sa näed potis läbipaistvat ja kuldset võirasva. Mingid väiksed mullikesed pinnal on, aga tükid on vajunud põhja ja muutunud seal ilusaks pruuniks. Teiseks:  kui kogu aeg toimub potis midagi, siis aga ühel hetkel on vaikus. Kahtled, kas ikka pliit töötab jms. Vot siis ongi valmis. Kui selle aja mööda lased, on järgmiseks tunnuseks see, et järsku hakkab uuesti suurel hulgal vahtu tekkima. Jälgi, et ghii ära ei kõrbeks. Kui ghiid liiga suurel kuumusel või liiga kaua valmistada, muutub ta tumedaks. Kui lõhn on hea, võid seda veel kasutada, aga kui ta ka lõhnab halvasti, siis on ta kõlbmatu.
 
5) Tõsta pott tulelt. Kalla ghii läbi sõelale asetatud marli purkidesse. Ettevaatlikult tehes saab hakkama ka ilma selle sõela-süsteemita. Arvesta, et kui jätad ghii potti kauaks seisma, siis ta hangub ära. Selleks, et teda kallata saaks, tuleks potti uuesti natuke soojendada.  Ka see osa, mis poti põhja settis, sobib mõned päevad toidu sisse lisamiseks.
 
SÄILITAMINE
 
Aeglaselt valmistatud ghii, mis on puhtasse nõusse kallatud ja hoitud kuivas jahedas kohas, säilib kuus kuud. Soovitav on võtta ghiid alati puhta lusikaga ja hoida purki kaane all.
 
UMBKAUDNE VALMIMISAEG JA GHII KOGUS (Numbrid on lihtsalt aimduse saamiseks. Tulemus sõltub poti suurusest ja või kvaliteedist.)
 
        võid        valmimisaeg        ghii kogus
 
        1 kg           0,5 h                    800 g
        2,5 kg           3 h                    2,2 kg
        5 kg              5 h                    4,6 kg
 
NÕUANDED
 
Tavaliselt soovitatakse retseptides olevad maitseained ghii sees läbi praadida. Selleks mõõda alati eelnevalt kõik maitseained pliidi kõrvale valmis, et vältida ghii suitsema hakkamist.

Kui lased ghiil liigselt tuliseks minna, muutub see tumedaks. Toit kõrbeb pealt ära ja seest jääb tooreks.

Kui ghii temperatuur on liiga madal, siis Su toit imeb liiga palju ghiid endasse ja tulemus on rasvane. Friteerides aseta ghii sisse vaid üks kiht toitu ja piisavalt hõredalt, et tükke saaks omavahel ümber keerata. Liiga palju üheaegselt küpsema pandud toidutükke jahutavad ghii massi temperatuuri.
 
Nõuanded friteerimiseks ehk ghii sees keetmiseks
 
Ghii on valmis küpsetamiseks kui sellesse pillatud toidutükk tõuseb kohe sisisedes pinnale.

Kui friteerimise (ghii sees keetmise) ajal rasv pritsib, siis oled tilgutanud sellesse vett või alguses kallanud ghii niiskele pannile.

Ghii võib mahlaste köögiviljade puhul vahutada ja üle ääre pritsida, nii et vali selline pann, kus jääb ka selleks ruumi.

Kõik toiduained, mida kavatsed friteerida, peaksid olema toatemperatuuril.
 
Sa võid kasutada sama ghiid mitu nädalat, kui seda pole ära kõrvetatud. Pärast friteerimist kalla ghii läbi mitmekordse majapidamispaberi, et sõeluda välja toidutükkide jäänused, mis võiksid kõrbema minna. Sel moel võid ghiid taas kasutada.
 
       

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.