laupäev, 12. mai 2012

vähk - põhjus ja tagajärg

ROBIN GIBB: "VÄHK ON LÕIV KUULSUSE EEST."
 
BNS 17.04.2012 
 
1970ndate aastate vendadetrio The Bee Geesi laulja Robin Gibb vaagub haiglas hinge. Soole- ja maksavähki põdev muusik varises kopsupõletiku tagajärjel koomasse ja lähedased kardavad, et tema surm on mõne päeva küsimus. Mis veelgi hirmsam: tervisehädad on liiga varakult hauda viinud ka Gibbi kaks venda.
 
62 aastane Robin Gibb tunnistas mullu novembris, et tal on mitu kuud tagasi diagnoositud maksavähk. Tagatipuks haigestus ta kopsupõletikku. Kuid pärast kurnavat keemiaravi kinnitas laulja poolehoidjatele, et tunneb end fantastiliselt. "Olen nüüd teel paranemise poole ning teie palved ja head soovid mõjuvad mulle suurepärase toonikumina. Usun, et tänu teile saan ma terveks."
 
Jaanuarikuises Mail on Sunday intervjuus rääkis Robin, et oli üle poolteise aasta kannatanud peensoolepõletiku all. Arstid tegid operatsiooni, mille käigus avastati peensoolevähk. See aga kandus edasi maksa.
 
Surmahaigusega võideldes ei unustanud Gibb kaaskannatajaid ja jätkas heategevustööd. "Ta on väga tugeva tahtejõuga – kui keegi sellest haigusest jagu saab, siis on see Robin," väljendas poplegendi sõber Daily Mirrorile veendumust.
 
Märtsikuises The Suni intervjuus jättis Robin Gibb aga rõhutud mulje. 2003. aastal oli väändunud soolestiku lõikusel surnud tema kaksikvend Maurice. 1988. aastal olid nad kaotanud noorema venna Andy. "Vahel mõtlen, kas mitte kõik tragöödiad, mida mu pere on pidanud kannatama, Andy ja Maurice’i varajane surm ja kõik, mis minuga hiljuti on juhtunud, pole mitte mingi karmahind, mida me kogu kuulsuse ja rikkuse eest maksame," arutles ta.
 
Inglismaalt Mani saarelt pärit vendadetrio oli saanud nautida kuulsust juba 1960ndate lõpus. Kuid John Travolta tantsufilm "Laupäevaõhtune palavik" (1977) tegi neist ülemaailmsed superstaarid. Kui noorte poistena oli nende kolmehäälse vokaali trump olnud Robini selge vibraato, siis diskoperioodil sai The Bee Geesi trumbiks Barry falsett.
 
R.I.P. (22.12.1949 - 20.05.2021)
______________________________
 
VÄHK
 
Iga inimese kehas on ligikaudu 200 000 vähirakku. Seda pole just terve keha rakukogumist eriti palju, aga meis kõigis pesitseb potentsiaalne vähk ja see on loomulik seisund.
 
Vähirakud on nõrgad ja paljunevad märksa aeglasemalt kui terved keharakud. Teatud olukorras võivad nad end ümber kujundada ja muutuda terveteks keharakkudeks. Keha immuunsussüsteem on piisavalt tugev, et hävitada degenereerunud rakud niipea, kui ta neid märkab. Oht peitub selles, et inimene võib oma immuunsussüsteemi töö aeg-ajalt blokeerida. Selle põhjuseks on koormus, stress, alkohol, mõnuained, kibestumine, vihkamine, üksindus, liigne muretsemine, aga ka vale toitumine, ebahõige hingamine, haiguskolded hammastel, mandlitel või põsekoopas. Oma osa mängivad ka geopaatilised pingealad, nn maaväljad.
 
Vaimsetes väärhoiakutes peituvad eriti tugevad vähki soodustavad tegurid. Sedasorti hoiakutega inimesed kalduvad enesehaletsuse või klammerduvad vana viha või pettumuste külge. Nad ei suuda andestada, inimlikke suhteid hoida, nad kannatavad alaväärsustunde all või tunde all, et neid tõrjutakse. Sageli on nende tunnete juured lapsepõlves.
 
Vähiuurijad on teinud kindlaks vähi tekkimise eelduste järgnevad seaduspärasused:
 
1.  Vähk tekib isikliku tragöödia tagajärjel, millega pole toime tuldud ja millega kaasneb sisemine isolatsioon. Mida raskem on inimese üldine seisukord, seda kergemini see tekib.
 
2.  Isikliku tragöödia laad määrab vähi tekkimise asukoha. Rinnavähi (ainult naistel) tekkimise oht on suur siis kui hingelis-vaimne partnerlussuhe on häiritud. See võib olla suhe abikaasa, sõbra, lapse, ülemuse või õpetajaga.
 
3.  Vähi kulg vastab täpselt vähi vallandanud konflikti ainese läbitöötamisele. See mõjutab nii haiguse intensiivsust, eskaleerumist ja lakkamist, aga ka ajalist kestvust ning haiguse täielikku kadumist.
 
Siit lähtub järgnev vähiteooria:
 
a)  Vähk tekib keha kaitsemehhanismide blokeerimise tagajärjel, mille põhjuseks on hingelis-vaimne väärprogramm.
 
b)  Haigus areneb senikaua ja sel määral, kui see väärprogramm püsib.
 
c)  Kui haiguse käivitanud sündmus leiab lahenduse, siis kaotab ka vähk aktiivsuse.
 
Meie tervis peegeldab seega meie eluviisi. Kes soovib oma tervist parandada, see peab parandama ka oma elamisviisi. Haigus on alati märk loobuda oma praegusest teest. Vähi suhtes kõige vastuvõtlikumad on need, kes oma emotsioone alla suruvad. Niipea, kui neile saab osaks mingi isiklik tragöödia, ei suuda nad oma reaktsiooni vältida ja see haarab nad täielikult oma võimusesse.
 
Vähk on teadvuses kasvavate negatiivsete tunnete tagajärg. Kui kehas on midagi võõrast, siis näitab see, et ka hinges on midagi võõrast, millest tuleb vabaneda. Selle tõdemuse olulisust näitab 4000 vähihaige uuring Ameerika Ühendriikides. Eranditult kõik olid minevikus läbi elanud lahendamata depressiooni ja see andis ka märku nende haiguse algusest.
 
Seega ei ilmne vähk mitte üksnes kehas, vaid ka meelelaadis, partnerlussuhetes ja tööelus. Mõttetu ravida üksnes keha kui hingelised metastaasid löövad kehas uuesti välja. Et seda ei tekiks on meil vaja silmas pidada reeglipärast psühhohügeeni. Mõelge õhtul möödunud päev läbi, et ükski konflikt ei jääks lahendamata. Samuti tasuks hommikul läbi mõelda eesootava päeva sündmused ja nende jaoks teadlikult kujundada positiivsed käitumismallid.
 
Vähil on mitmeid vallandavaid tegureid, kuid peapõhjus on siseilma saastatus ja mürgitatus.
 
___________________________________
 
Õhtuleht
6.07.2013

AINSANA BEE GEES'IST VEEL ELUS BARRY: "VIIS VIIMAST AASTAT EI SUHELNUD ME ÜLDSE!"
 
"Viis viimast aastat ei suhelnud me üldse," nendib bändi Bee Gees moodustanud vendadest Gibbidest veel ainsana elav Barry. Vend Robini igavikku lahkumine mullu suvel masendas Barryt eriti rängalt seetõttu, et nende suhted olid lootusetult sassis.
 
"Robini surm tekitas mul depressiooni ja oli hetki, kui mõtlesin, et elu pole enam elamist väärt," pihtis Barry Gibb (66). Tema vend Maurice suri 2003. aastal, Robin mullu kevadel. Noorim vend Andy, kes tegi soolokarjääri, heitis hinge kõige esimesena, 1988. aastal. Üsna noorelt lahkus ka Gibbide isa Hugh, kelle murdis infarkt varsti pärast Andy surma. Saatuse irooniana on ainsana veel elavate kirjas Barry, vendadest vanim.
 
Nooruses käis äärmuslik võitlus
 
Suurimat meelehärmi olevat Barryle valmistanud see, et enne kui vikatimees nad igaveseks lahutas, mõranesid vendade omavahelised suhted. Pärast Maurice’i surma polevat Barry ja Robin enam tundnud, et Bee Gees on üks tervik, nende vahel idanes konkurentsiseeme ja nad hakkasid teineteisest üha enam võõranduma. Eriti ambitsioonikas olnud Robin. "Maurice oli ekstravert. Robin muretses lakkamatult. Ma ise pidin hoolt kandma, et ikka palka saaksime ja püsiksime esinemisvalmis," kirjeldas Barry Bee Geesi rollijaotust. "Nooruses käis meie vahel äärmuslik võitlus – kes osutub populaarsemaks, kellele jätkub rohkem rambivalgust? Viis viimast aastat ei suhelnud me Robiniga üldse," nentis Barry mõrult.
 
"See oli ligikaudu sama seis, mis Lennonil McCartneyga," vihjas ta legendaarse The Beatlesi liikmetele (kui John Lennon 8. detsembril 1980 mõrvati, olid tema teed bändikaaslastega lahku läinud ning suhted Paul McCartneyga üsna teravad). "Mis mind eriti masendas – Robiniga polnud mul võimalust korralikult hüvasti jätta. Ainuke hetk, kui tundsin, et oleme lõhest üle saanud, oli siis, kui teda surma eel suudlesin. Andy ja Maurice’i juurde ma enne nende surma ei jõudnudki. Maurice lahkus ainult paari päevaga, niisiis väga kiiresti. See oli kõigile šokk."
 
"Kui Robin suri, tundsin süüd ja kahetsust."
 
Robin Gibbi maksa- ja soolevähki hääbumine kestis kaks aastat. "Terve aasta jagu ei mõistnudki ma, kui rängalt haige ta oli. Taipasin alles siis, kui lehes tema pilte nägin, et midagi peab olema väga valesti. Aga ma ei suutnud kelleltki vastuseid välja pigistada. Robini naine Dwina hakkas asjade seisu vähehaaval avama ning alles siis, kui venna surmani jäi pool aastat, hakkas ta avameelitsema," meenutas Barry. Tema sõnul ärgitas teda venna surivoodile kihutama tohter, kellele ta ajalehest Robini pilti näitas. Lõpu eel ei suutnud Robin enam rääkida. Ta oli hapnikumaski all ning veel vaid haruharva täiel teadvusel. Robini surmahetkeni Barry tema sängiserval vastu ei pidanudki: "Ma ei suutnud seda taluda. Kui Robin suri, tundsin süüd ja kahetsust. Meie vahel oli nii palju seda, mida me ei suutnud näha. Elul oli pakkuda paljugi, mille järele me isegi ei küünitanud," jätkas Barry kibedat pihtimust. Barry sõnul on tal siiamaani ääretult kahju, et ei tema ega vennad õigel ajal mõistnud, milline erakordne nähtus oli Bee Gees.
 
Leinast üle saada aitas Barryl taas lavalaudadele ronimine. Et ta end üksildasena ei tunneks, kutsus ta kampa oma kitarristist poja Stepheni ja Maurice’i vokalistist tütre Sami.
 
Gibbide needus – surmakülvavad haigused
 
Suurbritannia ja Iirimaa vahelisel Mani saarel sündinud vendadele Gibbidele oli saatuse poolt määratud kõrge tähelend (nad müüsid üle 220 miljoni plaadi), aga paraku ka raske saatus. Noorim Gibbi vend Andy suri vaid 30aastaselt südamelihasepõletikku, millele arvatavasti aitas kaasa tema ennasthävitav eluviis – ta oli juba aastaid alkoholi- ja narkosõltlane. Vahetult enne Andy surma olid Bee Geesi kuulunud vennad Gibbid otsusele jõudnud, et ka Andy liitub bändiga. Kolm aastat pärast Andy surma niitis infarkt vendade isa Hugh’, kes oli nooruses samuti muusik. Paraku ei olnud sel määratud täituda.
 
Viinakuradiga oli kimpus ka Maurice Gibb, kes püüdis 1990ndatel selle vastu viimaks ka abi otsida. Paraku oli kahju juba tehtud. 12. jaanuaril 2003 suri 53aastane Maurice ootamatult infarkti. Järgmine hoop tabas perekonda 2011. aastal, kui Maurice’i kaksikvend Robin sai teada, et põeb maksavähki. 2012. aasta kevadel langes kopsupõletikku haigestunud 62aastane Robin koomasse ja suri 20. mail. Barry Gibb rõhutas Daily Mailile, et pärast vendade surma on ta oma tervise suhtes vaat et paranoiline. Ta ei söö punast liha ja on loobunud piimatoodetest. Barryst kaks aastat vanem õde Lesley on Daily Mirrorile öelnud, et Robin uskus needust: "Ta arvas, et meid karistatakse kuulsuse ja jõukuse eest."


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.