Reede, 2. november 2012

kolm dosha tüüpi - VATA, PITTA, KAPHA

        Dosha on Sanskriti sõna, mis koondab endas erinevaid organismi, keha ja vaimu käitumisi. Doshat on vahel iseloomustatud kui nähtamatut jõudu, mis vastutab kogu organismi keha, vaimu ja psüühiliste protsesside eest. Ajurvedas liigitatakse inimesed dosha tüüpideks vastavalt sellele millise tüübi omadusi inimeses kõige enam leidub. Ideaalses variandis on inimeses kõik need kolm tüüpi tasakaalus, kuid enamasti kipub siiski üks tüüpidest domineerima. 

Need omadused ei peegeldu ainult inimese välimuses vaid ka selles kuidas ta mõtleb, käitub, räägib ja tunneb. Dosha tüübid ei ole püsivad, neil on omadus ajajooksul muutuda koos inimese vanuse, mõtlemise ja elustiiliga ning tihti võivad need olla ka tasakaalust väljas, mis muudab inimese eneselegi arusaamatul põhjusel närviliseks, püsimatuks ja rahutuks. 

Kui õpid tundma kolme dosha tüüpi ning avastad, milline neist domineerib Sinus, see aitab Sul paremini mõista iseennast, oma tundeid ja käitumist. 

VATA (õhk ja ruum) 

Vata dosha vastutab inimese liikuvuse eest, nii füüsilise liikuvuse kui ka mõtete kiiruse ja taibukuse eest. Seetõttu ongi inimene, kelles domineerib Vata tüüp liikuv, kiire ja kergesti vaimustuv. Ta on peenutsev ja teravmeelne ning raha suhtes kergemeelne, kuid vaatamata sellele on see kõige võimsam dosha tüüp, mis sageli inimeses domineerib.

Kui Vata dosha on tasakaalust välja läinud, on täheldatavad järgmised iseloomulikud kehalised tundemärgid: valu, spasmid, krambid, külmavärinad või värisemine. Vata seedimine on muutlik ja tihti õrn.

Vata't tasakaalustab soolane, hapu ja magus.

Vata inimestel on eelsoodumus erinevatele füüsilistele ja vaimsetele häiretele: unetus, krooniline kõhukinnisus, närviline magu, ärevus, depressioon, lihaste spasmid või krambid, menstruatsioonieelne sündroom, seedehäired, kroonilised valud, kõrge vererõhk, artriit.

VATA NAHK
Õhuke
Kergesti päevituv
Mitte väga tundlik
Värske ja elujõuline
Peente pooridega
Kergelt kuiv
Ei punasta kergesti
Piirkonniti on väga kuiv nahk, eriti põlvedel ja küünarnukkidel
Sageli esineb konnasilm või nahapaksendid
Kõõm
Kergesti ilmnevad kortsud
Tumedad silmaalused 


PITTA (tuli ja vesi) 

Pitta tüübis on kombineeritud kuumuse, tule ja vee elemendid.

Pitta dosha on vastutav organismi muutumise ja omandamise eest, nagu toitainete omandamine ja kandumine rakkudeni või info omandamine, selle mõistmine ning oma arvamuse kujundamine. Pitta tüüp on intellektuaalne, kaalutlev ja analüüsiv ning tulemusele orienteeritud. Ta on meeldiv, rahul ja selge mõistusega.

Kui Pitta dosha on tasakaalust välja läinud, on täheldatavad järgmised iseloomulikud kehalised tundemärgid: põletik, palavik, ülearu suur isu ja janu, kõrvetised või kuumad hood. Pitta seedimine on tugev ja jõuline.

Pitta't tasakaalustab mõru, magus ja kootav (tanniinine).

Pitta inimestel on eelsoodumus erinevatele füüsilistele ja vaimsetele häiretele: lööbed, akne, kõrvetised, peptilised haavandid, varane kiilaspäisus ja juuste enneaegne hallinemine, kehv nägemine, vaenulikkus, enesekriitika ja stressiga seotud südameatakid.

PITTA NAHK
Keskmise tihedusega
Virsiku või vase kollaka tooniga
Tedretähniline
Rasusem T-tsoonis
Soe
Vähese rasueritusega
Kergesti punastav
Tundlik erinevatele kemikaalidele
Kergesti lõhkevate kapillaaridega
Sageli esineb miiliume
Kergesti tekkib päikesepõletus
Tihti silmad kipitavad
Palju sünnimärke
Kergesti tekkivad pigmendilaigud 


KAPHA (maa ja vesi) 

Kapha tüüp hindab kokkuhoidmist, lähedust ja täiuslikkust Ta on tugev, kaastundlik, andestav, suuremeelne ja armastav inimene. Ta on loomult rahulik ning teeb alati läbimõeldud valikuid. Temas esinevad maa ja vee elemendid, mis kokku segades annavad tulemuseks hoopis kolmanda elemendi - savi. Nii on ka kapha dosha vastutav organismis terviku loomise eest nagu näiteks niiskuse sidumine nahas, organite varustamine verega jne.

Kui Kapha dosha on tasakaalust välja läinud, on täheldatavad järgmised iseloomulikud kehalised tundemärgid: ninakinnisus, limaeritus, raskustunne, vedelikupeetus, uimasus või ülemagamine. Kapha seedimine on aeglane ja sageli raske.

Kapha't tasakaalustab terav, mõru ja kootav.

Kapha inimestel on eelsoodumus erinevatele füüsilistele ja vaimsetele häiretele: rasvumine, ninakõrvalkoobaste limaskestade turse ja ummistus, rindkere vaevused, liigesevalud, astma ja/või allergia, depressioon, suhkruhaigus, vere kõrge kolesteroolisisaldus ja krooniline loidus hommikuti.

KAPHA NAHK
Paks
Täidlane
Selge tooniga
Hästi niisutatud
Muutub kiiresti rasuseks
Tugev
Ei vanane kiiresti
Jahe ja niiske
Rasune nahk
Rohkete komedoonidega
Laienenud pooridega
Esineb aknet
Higistavad kaenlaalused ja jalad
Organism kogub liigselt vedelikkuAYURVEDA KEHATÜÜBI TEST

2 kommentaari:

 1. Väga tubli töö ära tehtud kas tohiks ka mõningaid materjale oma kodulehel kasutada
  Trv. Andres

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selle jaoks (paljunemisele mõeldud) need kirjad siin ongi :)
   Trv. Alvar

   Kustuta

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.